مسابقه بشکو - بیانیه بشکو

بیانیه ی بشکو

جزئيات و تزئینات از دیرباز جزئی از معماری این سرزمین بوده و «كاشی كاری» كه در آمیخته با هنر و فناوری زمان است، به عنوان تزئینات و یک مصالح کاربردی همواره مورد توجه ايرانيان بوده است. در دوران معاصر برخی از معماران و طراحان داخلی، هر چند محدود ولی به خوبی به موضوع جزئیات پرداخته و توانسته اند بازتعریف معاصری از تزئینات معماری را در آثارشان ارائه دهند. و اما اين مصالح در تناسب با معماری معاصر و زندگی امروز ایرانی چه ویژگی‌هایی می تواند داشته باشد. خوانش امروزی از میراث «کاشی» ایرانی چيست؟ مسابقه‌ی طراحی کاشی و سرامیک «بشکو» با تکیه بر میراثی دیرین، آغاز راهی است در جست و جوی پاسخ‌گویی به نیازهای امروز و فردای ایران. مجموعه بشکو، به دنبال آن است تا با برگزاری یک مسابقه، نگاه و تفکر معاصر به موضوع طراحی کاشی و سرامیک را بنیان نهد و سرآغاز راهی باشد که بتواند به صنعت ساختمان و صنعت کاشی و سرامیک افق تازه نشان دهد.

جوایز مسابقه بشکو

نفر سوم

5 میلیون تومان
30 میلیون تومان به شرط تولید طرح طبق نظر هیئت داوران

نفر دوم

7 میلیون تومان
50 میلیون تومان به شرط تولید طرح طبق نظر هیئت داوران

نفر اول

10 میلیون تومان
70 میلیون تومان به شرط تولید طرح طبق نظر هیئت داوران

معرفی برندگان سومین مسابقه بشکو

برنده نفر سوم

آقای سید علی شورابی

✔ درنظرگرفتن تکنولوژی روز دنیا
✔ نگاه حرفه ای به فرآیند تولید

برنده نفر دوم

خانم مریم ذبیحی

✔ برخورد هنرمندانه و جسورانه
✔ قابل توسعه بودن طراحی

برنده نفر اول

آقای علیرضا رضایی مهر

✔ هماهنگی کامل طرح بر اساس مشخصه های داوری
✔ دارا بودن هویت ایرانی در عین حال همراه با رویکرد معاصر
✔ درنظرگرفتن مشخصه ها و شرایط تولید صنعتی
✔ توجه به افق بازار و قابل عرضه در بازارهای بین الملل
✔ طراحی براساس ترکیب هنرو صنعت
✔ قابلیت پیاده سازی در رنگ ، ابعاد و متریال گوناگون
✔ قابلیت استفاده طرح در اماکن مختلف

آثار برندگان سومین دوره مسابقه بشکو

توضیحات طرح

کاشیگرافی
كتيبه یک سند نوشتاري متقن و کتيبه نگاری يک سنت ديرينه در هنر و معماری جهان اسلام، به خصوص ايران است. اصولا خط و خطاطی بخش جدايی ناپذير فرهنگ ايرانی بوده و خوشنويسی و كتابت، دارای فضيلت، شأن و منزلت ويژه ای بوده است. از اين منظر، خط که حاوی پيام معنوی بوده در ساحت معماری، امکان ظهور و تجلي يافته است ، امروزه از فرم خط به‌عنوان یک دستاورد فرهنگی می‌توان در تعامل هنر بین‌المللی به‌عنوان یک مدیوم استفاده کرد زیرا گستره‌ای از فعالیت را برای تجسم ایده‌ها فراهم می‌آورد و قابلیت تقابل با سایر هنرها همچون موسیقی، مجسمه‌سازی، عکاسی، سینما و رویکردها و گرایش‌های مختلف را دارد. خط-نقاشی معاصر با تأثیر از ذهنیت خلاقانه هنرمند و با بهره‌گیری از هنر خطاطی و تسلط به تکنیک‌های نقاشی به شیوه‌ای تزئینی مبدل شده است. در برخی آثار، فرم‌های نوشتار از شکل سنتی خود خارج و بیشتر متمایل به استفاده از فرم‌های ابداعی و سبک شخصی شده و از این طریق با مخاطب، یک ارتباط بصری فراتر از خوانایی برقرار می‌کند. این پروژه تلاشی است در تولید نقاشی خط های انتزاعی تولید شده توسط کاشی که به عنوان جزئی از فضا در کنار باقی مصالح با اتمسفری ایرانی معاصر با کاربر خود ارتباط برقرار میکند.

توضیحات طرح

در تعریف طراحی و هنر مدرن توجه به اساس مفهوم و آگاهی سازی از ارکان مهم بوده. در طراحی کاشی با الهام از گیاه پسته سعی در جلب توجهات به پس رفت و کوتاهی در برداشت و صادرات این محصول داشته ام. از بعد بصری نیز سعی در طراحی داشته ام که از مفهوم کاشی سازی به صورت کلی خارج نبوده و اما به هر روی در رنگ بندی و فرم ظاهری مطابق با اکثریت نیازها و سلیقه ها در طراحی داخلی باشد (همواره رنگ بندی مغز پسته از نظرم به دور نبوده. ). همچنین سعی داشتم از ترکیب بندی به نسبت متنوع در کنار رنگ طلایی استفاده کنم تا تداعی گر حسی مطلوب و دکوراتیو بوده چرا که در زمان حال از بی رنگی و محیطی خنثی آکنده ایم و در تصورات من بازگشت به طراحی غنی از رنگ و ریتم ایرانی با رویکردی مدرن در کنار طراحی خنثی معاصر لازمه ی ایجاد اثر گذاری از بعد فرهنگیست. در انتها طرح کاشی با الهام از پسته بر گرفته از گونه های زیست بوم ایران بوده و تکنیک ارائه، مدیوم گواش هست.

توضیحات طرح

کاشی هست الهام گرفته شده از خنر معرق کاری ایرانیست که از دیرباز بر روی خیلی از متریال ها انجام میگرفته.
کاشی هست برای جواب به این موضوع ایجاد شد که از هنر کهن ایرانی چگونه اثر را خلق کنیم که بتواند به نیاز های امروز و آینده جواب بدهد.
ایده کاشی هشت یک دوگانه تکمیل کننده هست،اثری که از درهم تنیده شدن دو عنصر متضاد ولی به هم وابسته ایجاد می‌شود و این تنش مرز بین دیروز و امروز را تعیین می‌کند کاشی بکه با کندن پوست خود گذشته غنی خود را مجدد نمایان می‌کند.